Basketbol Nedir?

Basketbol Nedir ? 

Bünyesindeki fiziki, eğitsel, piskolojik ve sosyal değerleri ile insanların eğitiminde büyük rol oynar. Basketbol; dayanıklılık, kuvvet, sürat, beceri ve hareketlilik gibi fiziki gücü özelliklerini çocukluk ve gençlik çağlarından başlayarak, amaçlı çalışmalarla istenen bir biçimde geliştirir ve yetişkinlik çağında da pekiştirerek üstün bir düzeye getirir. Teknik ve taktik çalışmaların oyun içerisinde sürekli değişen pozisyonlarda uygulanma zorluğu, koordinasyon, reaksiyon gibi özelliklerin gelişmesinde de büyük bir etkendir. Organizmanın genel olarak güçlendirilmesi, bedeni bozuklukları gidermede yarar sağlayacak ve sağlam bir organizma yaratacaktır. Oyun içersinde, bireylerin kişilik özellikleri kolayca saptanır ve öngörülen eğitici tedbirler zamanında alınabilir. Kişiler, uygun çalışmalarla, bilinçli bir disiplin, kolektif düşünce ve uygulama düzeyine getirebilir ve kendi kendine iş yapabilme düzeyine erişir. Basketbol mücadele isteği, cesaret, bütünlük, iş birliği, doğruluk, kendine güven gibi özellikleri içerir. Bireyin, piskolojik ve sosyal davranışlarını olumlu yönde etkileyerek toplum için yararlı bir kişilik kazandırır.

Basketbol Okulu Nedir?

Basketbol okulu ilk bakışta hafta sonları yapılan sportif bir faaliyet olarak gözükse de çocukların kişilik gelişimini önemli derecede etkileyen bir etkinliktir. Basketbol okuluna devam eden bir çocuk sezon içerisinde yeni dostluklar kurar, fiziksel olarak güçlenir, reflekslerini geliştirir, kazanmayı/kaybetmeyi ve bu duyguları hazmetmeyi öğrenir. Tüm bunların ötesinde bir takımın parçası olur. Kısacası basketbol hayatın ta kendisidir. Paylaşmak, mücadele etmek, engeller karşısında pes etmemek, Her düşüşte yeniden ayağa kalkabilmek; basketbol sporu aracılığı ile bir çocuğa öğretilebilecek en değerli davranışlardır.

Amaç ve Hedefler

Malatya Dev Adam Basketbol Okulu profesyonel sporcular yetiştirmenin; sadece bir meyve, hayat boyu spor yapabilecek bir doğrultuda yaşama bilincine erişmiş bireyler yetiştirmenin ise; büyük bir ağaç olduğu felsefesini benimser. Ekibimiz, çocuklara ve gençlere basketbolun inceliklerini öğretirken, onları iyi bireyler olarak yetiştirmeyi ve özgüvenlerini güçlendirmeyi hedeflemektedir. Basketbol okullarımız 2002 yılından bugüne sporun, çocukların ve gençlerin hayata hazırlanmalarında önemli bir tecrübe olduğu bilinci ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Ekip ve Koçlar

Basketbol okullarımızda görev yapan koç kadrosu, Basketbol Okulumuzu farklı kılan en önemli özelliklerin başında gelir. yıllar içerisinde basketbol okullarımızda ve Basketbol Takımlarımızda yardımcı koç, kamp koçu ve basketbol koçu olarak görev almışlardır. Malatya’ mızın  önde gelen Takımlarında görev alan koçlarımız, eğiticilik yönlerinin yanı sıra öğrencilerimiz için örnek ağabey ve ablalardır. Basketbol okullarımızda öğrenci koç oranı 12:1’dir.

Salonlar

Salonlarımız; fiziki yapısı, teknik özellikleri ve merkezi yerlerde oluşları ile öğrencilerimize en yüksek standartları sunmaktadır.

Gruplar ve Alternatif Saatler

Spor salonlarımızda antrenmanlar, öğrencilerin seviyelerine ve yaş gruplarına göre başlangıç-orta-ileri ve yarışmacı olarak 5 farklı grupta Cumartesi-Pazar günleri ve hafta içi akşam saatlerinde yapılmaktadır. Antrenmanlar en fazla 25 kişilik gruplar ile yapılır. Grup saatleri öğrencilerin kurs ve dershane programları göz önüne alınarak hazırlanmaktadır. Antrenmanların süresi 1 saat 15 dakikadır.

Tesisler ve Ekipmanlar

Çalışmalarımızın yapıldığı spor salonları; eğitim ve antrenman yapısına uygunluğu, merkezi yerlerde oluşu, uluslararası standartlardaki zemini, FIBA ölçülerindeki potaları ve diğer ekipmanları ile en üst kalitededir. Basketbol okullarımıza devam eden öğrencilere antrenmanlarda kullanmaları için özel formalar ve malzemeler ücretli olarak verilir.

Sağlık

Basketbol okullarımıza katılan tüm öğrencilerimizde meydana gelebilecek tüm Acil durumlara karşı spor salonlarımıza en yakın sağlık kuruluşları ile anlaşma sağlanır. Ayrıca tüm teknik ekibimiz temel ilk yardım bilgisine sahiptir.

Kulüp Takımlarımız

Basketbol okullarımızda eğitim gören başarılı öğrenciler, koçların değerlendirmeleri doğrultusunda kulüp takımlarımızda lisanslı olarak oynama hakkı kazanırlar. 1997 yılından beri liglerde mücadele eden kulüp takımlarımız Malatya şampiyonlukları ve bölge kupaları gibi birçok başarıya imza atmıştır.

Basketbol Kampları

Sezon boyunca basketbol antrenmanlarına katılan öğrenciler, performansları göz önüne alınarak, sömestr ve yaz dönemlerinde gerçekleşen basketbol kamplarına ve turnuvalara davet edilirler. Takım oyuncularının belirlendiği ve kadroların şekillendiği bu kamplarda sporcular kondisyon, teknik ve taktik antrenmanlarla eksiklerini giderme fırsatı bulurlar.

Maçlar ve Turnuvalar

Basketbol okullarımıza devam eden öğrencilerden kurulan takımlar sezon içerisinde bir çok turnuvaya katılır. Bu turnuvalarda sporcularımız özel ve resmi maçlarda mücadele eder ve tecrübe kazanır. Altyapı takımlarımız,  her yıl Türkiye Basketbol Federasyonunun Yerel ligler yarışma statüsüne göre oynanan Gençler, Yıldızlar, Küçükler ve Minikler Liglerinde yer alarak öğrencilerimize profesyonelleşme  süreçlerinde gerekli ortamlar sağlanır.

Sezon içi Aktiviteler

Basketbol okullarımıza katılan öğrencilere, sezon içerisinde ünlü sporcuların imza günleri, Piknik, gezi ve Basketbol okulu allstar organizasyonu gibi sosyal içerikli aktiviteler düzenlenir. Eğlenceli geçen bu organizasyonlarda öğrencilerin birbirleri ile kaynaşması ve iyi vakit geçirmeleri hedeflenir.

Kapanış Şenliği ve Ödüller

Basketbol okullarımız kış ve yaz sezonu sonunda yapılan kapanış şenliği ile  antrenmanlara düzenli olarak devam eden tüm öğrenciler,  isimlerine özel sertifika ile ödüllendirilir. Antrenmanlarda istekli, takım arkadaşları ile uyumlu ve eğitim hayatında başarılı olan öğrencilere ve sporculara özel ödüller verilir.