Sporcu Beslenmesi

0
279

 

NASIL BESLENMELİSİNİZ ?

 İnsanın büyüme, gelişme, sağlık ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besinleri alıp vücudunda kullanmasına beslenme diyoruz.Nasıl arabalar benzinle çalışıyorsa , insan için de besin odur.Basketbol güçlü, sağlıklı, dayanıklı bedenlerle, çok hızlı oynanan bir spor dalıdır. Onun içindir ki;basketbol oynayan çocukların mükemmmel bir beslenmeye ihtiyacı vardır.Gelişme çağında  olan küçük basketbolcular mutlaka günde 3 öğün düzenli olarak yemelisiniz.Unutmayın, 18 yaşına kadar vücudunuz devamlıgelişme içerisindedir.Ne kadar iyi beslenirseniz o kadar iyi gelişmiş  sağlıklı bir vücuda sahip olusunuz.Dışarıda  açıkta satılan besinleri yemeyin, bu besinler sağlıksız mikrop ve bakteri yüklü olduğundan vücudunuza büyük zararlar verir, maçlardan ve antrenmanlardan en az 2 saat önce yemek yemelisiniz.

  1 BARDAK COLA, 1 SAATTE VÜCUTTA BAKIN NELER YAPIYOR ?

                  İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Canan  Efendigil  KARATAY ,bir bardak Cola’ nın 60 dakikada vücuda verdiği zararlar aşağıdaki ilginç açıklamalarını sizlerle paylaşmak istedik. Karar sizin …!

1- İlk 10 daakikada : Karnınıza hemen 10 çay kaşığı şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır.Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan” FOSFORİK ASİDDİR ”

2-İlk 20 dakikada : Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir.Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılar ve kan şekerinin fazlasını karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3-40 dakika içinde :Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur.Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla  şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4- 45 dakika içinde : Beyinde dopomin yapımı artar, mutluluk hissi başlar ( eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir. )

5- 60 dakika içinde : Ani açlık hissi oluşur.

6- Tekrar  COLA ‘ ya ve tatlılara saldırırsınız.

7- Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun hücrelerinde LEPTİK ve İNSÜLİN DİRENCİ  gelişir.

8- Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

Hala  COLA  içmek istermisiniz ?Yoksa taze sıkma portakal suyu ve nar suyumu sıktırırsınız…gittiğiniz Restaurantlarda Cola, Fanta, Zero varsa …Sıkma taze portakal, mandalina, kivi suları da olsun

SAĞLIĞIMIZA DİKKAT EDELİM …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here